İNGİLTERE

LONDRA

Dünyanın en eski kentlerinden biri olan ve tarihi Romalılara kadar uzanan Londra, günümüzde 300’den farklı dilin konuşulduğu kozmopolit bir şehir. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Londra, dünyanın en geniş hava sahası ve en kalabalık hava trafiğine sahip. Dünyanın en yeşil şehirlerinden biri olan Londra’da 143 park ve bahçe bulunuyor. Bu park ve bahçelerin en ilgi görenleri ise Hyde Park, Richmond Park, Kensington Gardens, Regent’s Park ve Greenwich Park. Londra’nın bu denli yeşil olmasında elbetteki yılın neredeyse her günü yağan yağmurlarının etkisi büyük.

Şehri ikiye bölen Thames Nehri’nin göz alıcı güzelliğinin hemen kıyısına inşa edilmiş olan London Bridge’in yanı sıra Tower Bridge, London Eye, Buckingham Sarayı, Big Ben, Tower of London ve Trafalgar Meydanı şehrin en çok turist çeken yerlerinin başında geliyor. Tam bir alışveriş, konser, sergi ve müzeler şehri olan Londra’da dünyaya yön vermiş ünlü isimlerin balmumu heykellerine yakından bakmak isterseniz British Museuma’a, hayvanlar aleminin dünya üzerinde kaydettiği yolculuğa tanıklık etmek isterseniz Natural History Museum’a mutlaka uğramalısınız. Bunun yanında dünyaca ünlü graffiti sanatçısı Banksy gibi sanatçılarının benzersiz eserleri sayesinde Londra’nın her bir sokağı adeta bir açıkhava sergi sarayı gibi.

Dünyanın en eski metrosu

Londra’da oldukça gelişmiş bir ulaşım ağı mevcut. Öyle ki şehrin hemen hemen her noktasına mevcut metro ağı ile ulaşmak mümkün. Sanatseverler tarafından büyük bir ilgi ile takip edilen müzikaller, tiyatro oyunları, opera, dans, modern sergiler sayesinde Londra, sanat şehri unvanının hakkını fazlasıyla veriyor.

Kozmopolit bir şehir olması nedeniyle Londra, her türlü beklentiye cevap veriyor. Canınız Çin yemeği mi çekti, hiç sorun değil ya da akşam yemeğini bir Moğol lokantasında mı yemek istiyorsunuz? Veya Türk mutfak kültüründen ödün vermem diyenlerden misiniz? Tercihiniz ne olursa olsun Londra’nın çok kültürlü yapısı sayesinde tüm dilekleriniz anında gerçekleşiyor.

İş, finans ve eğitim merkezi

Dünya üzerindeki ekonomik ve siyasi krizlerden en az etkilenen ülkelerden biri olan Londra, bu özelliği ile yatırımcıların yakın markaja aldıkları bir şehir olma özelliğine sahip. Dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biri olarak ifade edilen Londra’nın sınırları içerinde aynı zamanda dünyanın en saygın ve köklü eğitim kurumları da bulunuyor. Türk aileler çocuklarının eğitimi için en çok Londra’yı tercih ediyor. Sadece bu sebeple bile Londra, Türkiye’den yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarıyor. Bunun yanında Türkiye-İngiltere uçuş mesafesi çok yakın olması da Türklerin bu ülkeye yatırım yapmasının temel nedenleri arasında yer alıyor.

Gayrimenkul piyasası

Son 20 yıl içerisinde sürdürülebilir bir büyüme kaydeden Londra gayrimenkul piyasası, dünyanın her yerinden yatırımcılar için cazibe merkezi tanımının hakkını fazlasıyla veriyor. Yapılan araştırmalara göre Londra’da ticari gayrimenkul iş hacmi 2015 yılının ilk üç ayında bir önceki yıla kıyasla yüzde 28 artarak 3,1 milyar sterlin civarlarında seyretti. Bu rakamın yüzde 60’ı ise yurt dışından gelen yatırımcılar tarafından gerçekleştirildi. Uzmanlara göre gelecek beş yıl içinde Londra, konut fiyatlarında artışın en fazla gerçekleştiği şehir olacak. JLL 2015 Sınır Ötesi Perakende Çekicilik Endeksi’ne göre Londra, Avrupa’da çekim gücü en yüksek pazar konumunda bulunuyor.

 

 

Son Görüntülenenler

Sonuç yok.